Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

10 kihagyhatatlan étel, amit csak Magyarországon ismerünk!

10 kihagyhatatlan étel, amit csak Magyarországon ismerünk!

Magyarország gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, aminek szerves részét képezik kulináris hagyományok is. A magyar konyha olyan különleges ízekkel és hagyományokkal büszkélkedhet, amelyeket máshol a világon nehéz megtalálni. Ennek mentén bemutatunk 10 olyan ételt amit szinte kizárólag Magyarországon készítünk és fogyasztunk.

Mik azok a számunkra kedves, tipikus ételek, amiket csak mi magyarok fogyasztunk?
 

1. Lángos

A lángos igazi magyar kuriózum, egy olajban sült ropogós tészta, ami jellemzően fokhagymával, tejföllel és sajttal tálalunk. Elmondható ugyanakkor a lángosról, hogy utóbbi időben igazi világhódító útra indult, ma már szomszédos országokban, sőt akár Amerikában is találni lehet lángosozót, de az igazi, hagyományos változata Magyarországon elterjedt igazán.

2. Paprikás krumpli

Hagyma, krumpli, pirospaprika, kolbász, só bors, és fokhagyma. Meg persze egy jó lábas. Ezek az alapvető hozzávalói egy jó paprikás krumplinak. Elmondható minden összetevőről, hogy a legtöbb magyar háztartásban megtalálható, talán épp emiatt gyakori étel hazánkban.

3. Töltött káposzta

A töltött káposzta egy hagyományos magyar étel. Tölteléke darált sertéshús rizzsel, amit savanyított káposztalevelekbe göngyölünk és jellemzően tejföllel tálaljuk. Ha már itt tartunk, a tejföl is egy igazán magyar alapanyag, amit rengeteg ételhez felhasználunk, külföldön viszont nagyon kevés helyen lehet klasszikus tejfölt beszerezni.

4. Gulyásleves

Ha a levesekről van szó, akkor biztosan a gulyásleves az első ami eszünkbe jut. Nem is csoda, ez az étel a magyar gasztrokultúra oszlopos tagja, egy igazán laktató leves, a magyar pásztorok hagyományos étele. A gulyásleves készítésének elengedhetetlen része a bogrács, ami szintén helyi sajátosság, bográcsban készült ételekkel ugyanis nem sok más országban találkozhatunk.

5. Halászlé

Ha már a leveseknél tartunk, másik közkedvelt levesünk a halászlé, amit szintén nem találunk meg a világon sehol máshol az általunk készített formában. Ez az étel Szeged és Baja környékének hagyományos étele, és az eredeti halászlét jellemzően ténylegesen a Tisza vagy a Duna partjánál kóstolhatjuk meg.

 

6. Pörkölt

A pörköltek a magyar gasztronómia kirobbanthatatlan részét képezik. A pörkölt gyakorlatilag bármilyen húsból készülhet, de a leggyakoribb alapanyag a marha, disznó és a csirke. Ami biztos pont egy pörkölt készítésekor az a hagyma és a pirospaprika, ezek nélkül elképzelhetetlen egy jó pörkölt. Gazdag ízvilága és állaga miatt kedvelt a magyarok körében. Jellemzően galuskával vagy más néven nokedlivel tálaljuk.

7. Hortobágyi húsos palacsinta

Ha létezik olyan étel, ami remekül kombinálja a legtöbb magyar ételt és alapanyagot, akkor ez biztosan az. A hortobágyi húsos palacsinta egy húsos töltelékkel teli palacsinta, amit sűrű tejszínes-paprikás szósszal öntenek le. Létezik ennél tipikusabb magyar étel? Tölteléke gyakorlatilag egyfajta pörkölt, külseje pedig palacsinta, amit nyakon öntünk egy jó adat paprikás tejföllel. Ez egy igazi magyaros ízorgia.

8. Mákos Guba

Szitnén helyi sajátosság, az édesebb ételek kedvelőinek. Egy nagyobb tálba egy réteg karikákra szeletelt kiflit helyezünk, tejet öntünk rá, majd porcukorral elkevert darált mákot szórunk rá. Ezt a folyamatot többször végezzük el, így rétegezve a mákos kifli karikákat. Bár a mákot sokfelé használják alapanyagként, hasonló étellel szintén nem nagyon találkozhatunk külföldön.

9. Rétes

A rétes több réteg vékony tésztából áll, amit különböző töltelékekkel, például almával, túróval, mákkal, vagy káposztával töltve sütnek. Hagyományos magyar rétest sem kóstolhatunk más országokban, pedig igazán ízletes különlegesség, és számos változata létezik.

10. Somlói galuska

Végül egy desszertet is bemutatunk, amit külföldön biztosan nem találsz meg, hiába keresed, ez a Somlói Galuska. Érdekesség, hogy sokan azt gondolják, hogy Somló hegységről kapta a nevét, viszont a valóság az, hogy neve a Somlyó nevű hegyből ered, csak egy kis hiba csúszott bele. Ugyanis azért lett ez az elterjedt neve, mert az 1958-as brüsszeli kiállításon nyert díjat követően véletlenül lehagyták az ipszilont a díjnyertes somlyói-galuska desszert nevéből, így végül somlói-galuska néven híresült el az a különlegesen finom magyar desszert.

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog